Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

Wczoraj
14:40

UMCS ma już 80 lat - tak zmieniała się największa lubelska uczelnia

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A

Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej obchodzi jubileusz 80-lecia istnienia. 23 października 1944 roku rozpoczął działalność jako uczelnia państwowa. Z tej okazji zamieszczamy wyjątkowe zdjęcia, które pokazują jak zmieniała się uczelnia i jej otocznie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej obchodzi jubileusz 80-lecia istnienia. 23 października 1944 roku rozpoczął działalność jako uczelnia państwowa. Z tej okazji zamieszczamy wyjątkowe zdjęcia, które pokazują jak zmieniała się uczelnia i jej otocznie.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego miała miejsce 14 stycznia 1945 roku. Organizatorem i pierwszym rektorem Uniwersytetu był zoolog prof. Henryk Raabe, przedwojenny wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pierwszym okresie działalności uczelni powstały cztery wydziały: lekarski, przyrodniczy, rolny i weterynaryjny. Kadrę naukową stanowiło wówczas 42 profesorów, pochodzących głównie z uczelni lwowskich i wileńskich.

W 1949 roku utworzono Wydział Prawa, a 1953 roku – Wydział Zootechniczny. W 1950 roku na bazie wydziałów: lekarskiego i farmaceutycznego – utworzono Akademię Lekarską, późniejszą Akademię Medyczną (obecnie od 2008 roku Uniwersytet Medyczny). W 1955 roku ze struktury UMCS wydzielono wydziały: rolny, weterynaryjny i zootechniczny, z których powstała Wyższa Szkoła Rolnicza (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy).

Architektoniczna obudowa centralnej części miasteczka akademickiego UMCS tj. placu Marii Curie – Skłodowskiej powstawała przez ponad 30 lat (1949 – 1980), jej autorami byli: Czesław Gawdzik (budynek Wydziału Humanistycznego), Tadeusz Witkowski (Biblioteka Międzyuczelniana i tzw. Mała Chemia), Stanisław Fijałkowski (budynek Rektoratu), Zenon Bujak (tzw. Duża Chemia) oraz Czesław Gawdzik i Tadeusz Witkowski (budynek Fizyki). Innym ważnym elementem zabudowy jest tzw. Chatka Żaka – indywidualne dzieło Krystyny Różyckiej-Tołłoczko.

W centralnej części ww. placu znajduje się pomnik (wpisany do rejestru zabytków) patronki uniwersytetu – autorstwa wybitnego polskiego rzeźbiarza prof. Mariana Koniecznego, ucznia Xawerego Dunikowskiego, profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Realizacją pomnika zajmowało się Przedsiębiorstwo Państwowe Pracownie Sztuk Plastycznych. W poszukiwaniu środków inwestycyjnych próbowano pozyskać dla sprawy budowy pomnika regiony sąsiadujące z woj. lubelskim. Wsparcia udzielił region rzeszowski. Lubelska lista darczyńców obejmowała 54 zakłady pracy.

Postać Marii wysoka na 4,5 m i ważąca 2280 kg, została ustawiona na cokole, który wraz z podstawą mierzy 3,91 m wysokości. Podstawa i cokół zostały wykonane z płyt granitu i sjenitu, uformowanych w płyty w Cieplicach, w zakładzie wrocławskiej firmy „Skała”. Było to łącznie 19 płyt z granitu „Strzegom”, użytych do podstawy i cokołu, oraz 6 płyt ze sjenitu „Przedborowa”, położonych na 21 centymetrowy „pas” pomiędzy podstawą a cokołem. Metalowe litery inskrypcji zostały umocowane na okładzinie. Trzon pomnika wykonany jest z cegieł ceramicznych pełnych, zespolonych zaprawą cementowo-wapienną. Figurę „odlano” w Warszawie w Spółdzielni Pracy Przemysłu artystycznego „Brąz Dekoracyjny”.

Pomnik stał się symbolem UMCS, replikowanym przez liczne fotografie, zarówno dokumentalne, jak i prywatne, medale pamiątkowe i bibeloty. Upamiętnia zarówno postać wybitnej uczonej, jak i ważne wydarzenie, ważące na przyszłości kulturowej, ekonomicznej i społecznej miasta – tj. powołanie do życia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie to największa uczelnia publiczna w Polsce po wschodniej stronie Wisły. Do chwili obecnej naszą Alma Mater ukończyło ponad 267 tys. absolwentów. UMCS prowadzi kształcenie na 12 Wydziałach w Lublinie, blisko 90 kierunkach studiów oraz ok. 300 specjalnościach. Łącznie na UMCS-ie studiuje ok.18 000 studentów, w tym ponad 1700 cudzoziemców reprezentujących 60 krajów świata. Dla porównania: w roku akademickim 2010/2011 łącznie na naszej uczelni kształciło się tylko ok. 200 cudzoziemców z zagranicy.

źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Będą nowe linie autobusowe i podwyżki cen biletów

Będą nowe linie autobusowe i podwyżki cen biletów

Miejski przewoźnik planuje nowe linie autobusowe. A pasażerów czekają od stycznia podwyżki cen biletów.

Drużyna Mateusza Stolarskiego za tydzień zagra u siebie z Pogonią Szczecin

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): To co było naszą siłą, czyli gra w defensywie teraz się odwróciło

Kolejny emocjonujący mecz z udziałem Motoru Lublin. Niestety, ponownie beniaminek musiał uznać wyższość rywali. Piłkarze Mateusza Stolarskiego długo byli w grze, ale w końcówce stracili aż cztery gole i ostatecznie przegrali 2:6. Jak spotkanie oceniają trenerzy?

Wojciech Białek (z prawej) strzelił w sobotnim meczu jedną z bramek dla Łady

Pierwsza porażka Lublinianki, hit kolejki w IV lidze dla Łady 1945 Biłgoraj

Łada 1945 Biłgoraj pewnie pokonała Lubliniankę. Kapitalny mecz rozegrali Wojciech Białek oraz Bartłomiej Poleszak.

Lubelszczyzna w demograficznym impasie. Najmniej dzieci w pow. krasnostawskim
MAGAZYN

Lubelszczyzna w demograficznym impasie. Najmniej dzieci w pow. krasnostawskim

Najwięcej dzieci rodzi się powiecie łukowskim, a najmniej w krasnostawskim. Problem słabnącej demografii to nowe wyzwanie dla społeczeństwa, ale też polityków.

Podatek od nieruchomości w górę. Miasto czeka na 82 miliony

Podatek od nieruchomości w górę. Miasto czeka na 82 miliony

Od przyszłego roku mieszkańcy Puław oraz właściciele miejscowych budynków zapłacą trochę więcej. Podatek od nieruchomości decyzją radnych, zgodnie z wolą prezydenta, zostanie podniesiony.

Górnik Łęczna tylko remisuje z Pogonią Siedlce. Słodka zemsta byłego napastnika

Górnik Łęczna tylko remisuje z Pogonią Siedlce. Słodka zemsta byłego napastnika

Po domowej wygranej z Wisłą Kraków na swoim stadionie Górnik Łęczna pojechał do ligowego outsidera po drugą z rzędu Wygraną. Łęcznianie prowadzili po kapitalnej bramce Fryderyka Janaszka, ale w końcówce spotkania remis gospodarzom uratował były napastnik Górnika Karol Podliński

Słaby trzeci kwartał w puławskich Azotach. Jest gorzej, niż było
biznes

Słaby trzeci kwartał w puławskich Azotach. Jest gorzej, niż było

Grupa kapitałowa puławskich Zakładów Azotowych ma za sobą jeden z najgorszych trzecich kwartałów w historii. Przychody ze sprzedaży w dół. Marża w dół. Chemiczny kombinat w trzy miesiące przyniósł 148 mln zł straty netto. Od początku roku to już minus 484 mln.

Uwaga kierowcy - w nocy i nad ranem będzie mglisto. IMGW wydało ostrzeżenia
pogoda

Uwaga kierowcy - w nocy i nad ranem będzie mglisto. IMGW wydało ostrzeżenia

Dzisiejsza noc część województwa spowije gęsta mgła. Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej przed tym zjawiskiem ostrzega mieszkańców sześciu powiatów północnej i wschodniej Lubelszczyzny.

Zaczęli świetnie, ale hit kolejki nie dla Bogdanki LUK Lublin

Zaczęli świetnie, ale hit kolejki nie dla Bogdanki LUK Lublin

W hicie dziewiątej kolejki Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z PGE Projektem Warszawa 1:3. Dla lublinian była to pierwsza porażka w sezonie

Weekend z trzydziestką
foto
galeria

Weekend z trzydziestką

Trzydziestka nie zwalnia tempa. Weekendy w klubie 30 cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Jeśli chcecie poczuć atmosferę tego miejsca, to obejrzyjcie naszą fotogalerię, a dowiecie się jak się bawi Lublin.

Mieszkańcy Skowieszyna przy odnowionym niedawno budynku świetlicy, gdzie docelowo może funkcjonować także remiza ochotniczej straży. Przy ociepleniu społecznie pracowało blisko 40 osób
społeczeństwo

Po godzinach, na urlopach, społecznie. Sami zmieniają swoją wioskę na lepsze

Czasem wystarczą niewielkie środki to osiągnięcia dużych rzeczy. Grupa mieszkańców Skowieszyna w gminie Końskowola udowadnia, że pracując razem dla dobra swojej wioski można naprawdę wiele. Sami zbudowali boisko, plac zabaw i staw rybny. Niedawno ocieplili świetlicę i to nie jest ich ostatnie słowo.

Puławscy radni po miesięcznym namyśle zgodzili się na nowy pakiet obligacji. Przeciwny zaciąganiu długu był klub PiS, którego radni uznali, że rządowa pomoc anuluje pożyczkowe potrzeby miasta w tym roku
Puławy

Gorąca dyskusja na sesji w Puławach. Jest zgoda na 10 mln długu

Podczas ostatniej sesji puławscy radni, po długiej dyskusji, zgodzili się na emisję obligacji komunalnych o wartości 10 mln zł. Rządząca miastem koalicja może odetchnąć z ulgą. Pieniądze z planowanego w budżecie długu to warunek rozstrzygnięcia przetargu m.in. na remont hali MOSiR.

Motor prowadził w Krakowie 1:0 i 2:1, ale znowu nie zdobył nawet punktu
WIDEO
film

Motor świetnie zaczął, ale fatalnie zakończył mecz z Cracovią [zobacz bramki]

Zaczęło się świetnie, ale skończyło tragicznie. Motor prowadził na wyjeździe z Cracovią 1:0 i 2:1. Niestety, ostatecznie przegrał aż 2:6. Drugi raz z rzędu kibice z Lublina muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Przed tygodniem żółto-biało-niebiescy zmarnowali przecież dwie bramki zaliczki i ulegli Widzewowi 3:4.

Rok akademicki rozpoczęty. Klubowe otrzęsiny studentów KUL
zdjęcia
galeria

Rok akademicki rozpoczęty. Klubowe otrzęsiny studentów KUL

Jak zacząć rok akademicki to z przytupem! Zobaczcie fotki z oficjalnych otrzęsin studentów KUL w klubie SERCE. O muzyczny klimat zadbał Jakub Oszust, aka Coudry, który wystąpił na żywo. Tak się bawi Lublin!

Hala Targów Lublin zamieniła się w ogród zoologiczny. Trwa ZOOpark
zdjęcia wideo
galeria
film

Hala Targów Lublin zamieniła się w ogród zoologiczny. Trwa ZOOpark

W weekend hala Targów Lublin to prawdziwy zwierzyniec. Można oglądać tutaj zwierzęta z całego świata jak i naszego podwórka. Spotkać można nawet te wymarłe - w hali grasuje "dinozaur".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium